Życiorys Ś.P. ks. kan. Dariusza Kowalka

Życiorys Ś.P. ks. kan. Dariusza Kowalka

KS. DARIUSZ KOWALEK (1968 – 2019)

 

Ksiądz Dariusz Kowalek urodził się 19 marca 1968 r. w Kępnie, a mieszkał i wychowywał się w Rzetni, gdzie początkowo uczęszczał też do Szkoły Podstawowej. Naukę kontynuował w pobliskim Hanulinie, gdzie otwarto wówczas nową szkołę. Pochodził z parafii p.w. św. Mikołaja w Parzynowie, która przynależy do dekanatu ostrzeszowskiego. Wykształcenie średnie odebrał w Liceum Ogólnokształcącym w Kępnie, które ukończył zdanym egzaminem maturalnym w roku 1987.

 

Studiował w Arcybiskupim Seminarium Duchowym w Poznaniu. Po utworzeniu Diecezji Kaliskiej, na ostatnim – szóstym roku studiów, przeniósł się do seminarium w Kaliszu. Praktykę diakonalną odbywał w Nowych Skalmierzycach, a święcenia kapłańskie przyjął 26 maja 1993 r. z rąk ks. bp. Stanisława Napierały w Katedrze św. Mikołaja Biskupa w Kaliszu. Mszę prymicyjną odprawił 31 maja 1993 r. w swoim rodzinnym Parzynowie.

 

Jako młody kapłan, w latach 1993-1995, został wikariuszem przy kościele p.w. Najświętszego Zbawiciela w Pleszewie, a następnie – w latach 1995-1999 – w parafii p.w. św. Marcina w Kępnie. Od roku 1999 przez pięć kolejnych lat pełnił posługę jako wikariusz przy kościele p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła w Krotoszynie. Będąc w tym czasie opiekunem ministrantów, bardzo mocno zżył się z krotoszyńskimi parafianami. Przez cały okres swojej posługi kapłańskiej praca z ministrantami była dla niego szczególnie ważna – przez kilka lat pełnił funkcję diecezjalnego duszpasterza Liturgicznej Służby Ołtarza.

 

W roku 2004 ksiądz Dariusz został proboszczem przy kościele p.w. Świętej Trójcy w Kucharkach, gdzie zaskarbił sobie serca miejscowych wiernych. 1 lipca 2009 r. wrócił do Krotoszyna, i objął funkcję proboszcza w swojej dawnej parafii p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła. 15 maja 2011 r. za zasługi dla lokalnego Kościoła został uhonorowany godnością Kanonika Honorowego Kapituły Kolegiackiej św. Józefa w Kaliszu.

 

Podczas swojej posługi w Krotoszynie ks. Dariusz organizował między innymi misje parafialne, zapraszał do parafii nietuzinkowych kapłanów i zakonników, sprowadzał i adorował liczne relikwie oraz organizował wiele pielgrzymek, ostatnio także do Ziemi Świętej i Rzymu. Miał doskonały kontakt z najmłodszymi, dla których często organizował specjalne atrakcje, jak na przykład żywe szopki we własnym garażu. W krotoszyńskiej parafii wprowadził podczas każdej mszy świętej homilię oraz posługę w konfesjonale. Znany był w całej okolicy z nietuzinkowych pomysłów, przeciągających do kościoła poklasztornego wiernych z całego miasta i okolic. Ostatnimi czasy prowadził w świątyni liczne prace remontowo-konserwatorskie, miedzy innymi osuszając mury, remontując dach oraz inicjując przywracanie wnętrzom kościoła ich pierwotnego wyglądu.

 

22 czerwca 2019 r. ks. Dariusz Kowalek zmarł w ostrowskim szpitalu, w wyniku obrażeń jakich doznał podczas wypadku samochodowego dzień wcześniej.